Zánět krčních mandlí a bronchiální astma

31.12.2011 02:22

Angina tonsillaris / zánět krčních mandlí

Astma bronchiale  / bronchiální astma

Zejména v průmyslově vyspělých zemích hraje astma významnou roli. Trpí jím asi 10% dětské populace a 5% dospělých.

Rozlišujeme mezi alergicky podmíněným astmatem (exogenní forma) a astmatem s neznámou příčinou (endogenní forma). Alergeny, které u postižených astma vyvolávají, jsou převážně pyly, roztoči, domácí prach, úlomky srsti, pera a pokožky zvířat, ale také škodliviny ze vzduchu, tabákový kouř, námaha nebo alergické reakce na určité potraviny a medikamenty, rovněž bakterie a viry mohou být příčinou (viz à senná rýma).

Často vzniká endogenní astma již v dětském věku, zatímco exogenní forma se projevuje většinou až v dospělém věku, často po určité infekci dýchacího systému. Typické pro toto onemocnění spojené se záchvatovým nedostatkem dechu je sípavý dech a suchý kašel. Při akutním záchvatu se dostavuje bušení srdce, pocení, neklid a strach. Ano, může dojít i k nedostatku kyslíku (cyanóze).

U astmatu vyvolaném alergeny - u dospělých k posílení imunitní obranné reakce – např. v době zvýšeného výskytu pylu – dvakrát denně užívání 100ml koloidního stříbra 25ppm.

V případě alergického astma – jako u všech alergií – je doporučeno zvážit střevní očistu (viz trojice doporučení k očistě střev k péči o imunitní systém)
Speciálním kožním testem může lékař ve většině případů zjistit, na které látky pacient vykazuje alergickou reakci. Takto je možné se těmto alergenům pokud možno vyhýbat.

Při těžkém průběhu vyhledat vždy lékaře.

Zpět